środa, 12 września 2012

Ręce boga

Symbol ten stanowi ideogram oznaczający pojęcie boga najwyższego. Cztery piorunowładne ręce, o pięciu palcach ułożonych w grzebień, tworzą krzyż równoramienny, będący głównym elementem symbolu. Ramiona krzyża skierowane w cztery strony świata są wyrazem wszechwładności stwórcy. W czterech polach, pomiędzy ramionami rąk boga, umieszczane są łamane krzyże, czyli swarzyce. Z pośród czterech swarzyc dwie mają pojedynczo zagięte ramiona, dwie pozostałe posiadają na końcach podwójne zagięcie. Jest to symbolem dwoistości ognia niebiańskiego. Swarzyce o pojedynczych zagięciach oznaczają Swaroga i jego syna Swarożyca, czyli bóstwa ognia, zaś te o podwójnym zagięciu można rozumieć jako symbole Peruna, to ze względu na większa dynamikę oddawaną w rysunku, a typową dla zjawiska burzy.
/źródło: klik/

Średnica wisiora - 3,5 cm

Jeśli chcesz zamówić taki wisior, pisz na yaollinka@gmail.com

Swarzycę można obejrzeć tu -> SWARZYCA.

9 komentarzy:

 1. Dlaczego wszystkie Swarzyce są zwrócone w jednym kierunku??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co wiem, to występują różne wersje tego symbolu. A ten wykonałam według rysunku klienta.

   Usuń
  2. Bo tak jest na oryginale - wszystkie są prawoskrętne - czyli wg. motywu na naczyniu z Białej k. Łodzi.

   Usuń
 2. http://republika.pl/blog_au_3988926/5308826/sz/rece_boga.jpg ta wersja jest o wiele bardziej...poprawna ;) Polaryzacja musi być,lewo i prawo,biegun elektryczny i magnetyczny,energia męska i żeńska.

  Zastanawiam się ile by mnie kosztowało zamówienie sobie kopii któregoś z tych symboli

  http://www.rbi.webd.pl/phpBB/viewtopic.php?f=43&t=11239

  Wielkość...jak na rysunku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisz na mojego maila -> yaollinka@gmail.com
   Jakoś się dogadamy. ;)

   Usuń
  2. Nie, bynajmniej nie jest bardziej "poprawna" - p. motyw na naczyniu z Białej k/Łodzi - bo tu nie chodzi o "energie męska i żeńską" ale o pirunową i solarną.

   Usuń
 3. praslavic@yahoo.pl27 listopada 2012 12:34

  Kolega wyżej ma rację, ten symbol występuje tylko na jednym naczyniu i nie ma więcej dowodów na używanie tzw. "Rąk Boga" (poza współczesnością tj. od momentu gdy go odnaleziono (1936 r.), Krótki fragment o popielnicy można znaleźć w "PRAHISTORIA ZIEM POLSKICH t. V; Późny okres lateński i okres rzymski" od str.440. Symbol chyba najlepiej zinterpretować na podstawie reszty symboli znajdujących się na tym naczyniu.
  Jest przy mnie w formie tatuażu, ponieważ prywatnie ma dla mnie duże znaczenie. (Bez swarzyc, dlatego krzyż prasłowiański.)
  Nie należę do RKP.


  OdpowiedzUsuń
 4. Cytat z "PRAHISTORIA ZIEM POLSKICH" TOM V:
  "Na szczególna uwagę zasługuje popielnica kultury przeworskiej z Białej, woj. łódzkie. Zostały na niej przedstawione postacie stojące na koniach z wyolbrzymionymi rękami o dużej liczbie palców. Zarówno ich pozycja, jak i nienaturalne wyobrażenia rak świadczą, że mamy tu do czynienia prawdopodobnie z wizerunkiem bogów. Jedna z postaci przedstawia kobietę, inna może być figurą falliczną. Obok nich występuje bogata symbolika kosmosu i słońca: swastyki i krzyże równoramienne zakończone tym samym motywem, co postacie ludzkie. Krzyże te wskazywały by, że wyobrażone bóstwa mają charakter kosmiczny."
  Pod tym linkiem http://www.rbi.webd.pl/swarga/receboga.php można zobaczyć jak ten symbol wygląda na popielnicy.

  OdpowiedzUsuń
 5. U Hindusów Ręce Boga robiły spore zamieszanie I popłoch wśród demonów ...

  OdpowiedzUsuń